~*~A haj letciklusa~*~
2007.05.21. 20:45
A haj letciklusa, amely alapveten a hajhagymk mkdstl fgg, hrom egymstl jl elklnthet fzisbl ll. Ez a ciklikus folyamat mutatja be a hajszlak folyamatos jratermeldst normlis lettani krlmnyek kztt.
Hajunk 15-30 ves kor kztt nvekszik a legnagyobb mrtkben, azonban 35-40 ves kor kztt a hajhagymk szma 20%-kal cskken. gy a ritkbb haj az regeds elrehaladtval normlisnak tekinthet. A hajszlak a brben elhelyezked szrtszkbl (szmuk szletskor kb. 5 milli) fejldnek, nnek ki. Egy-egy hajszl tlagosan 4–5 vig l.

1, Nvekedsi vagy Anagn fzis
Ez a peridus a leghosszabb a hajszlak letben (2- 6 v), ekkor kpzdik s nvekedik a hajszl. A papilla mtrixsejtjei gyorsan osztdnak. Az j sejtek folyamatosan toljk feljebb a rgebbieket, amelyek elszarusodnak, s erteljes hajszlknt mutatkoznak meg a felsznen. A hajszlaknak kb. 85%-a van anagn fzisban, naponta tlagosan 0,35 mm-t nnek.
2, tmeneti vagy Katagn fzis
Az tmeneti szakaszban hajunk 1%-a van, ez az idszak csak nhny napig ll fenn. Ekkor a sejtosztds lell, a hajnvekeds megsznik. A hajszl letben mintegy 1-3 htig tart nyugalmi idszak kezddik. A hajhagyma levlik a hajszemlcsrl, nem kap tbb tpanyagot. A hajszl el kezd felfel mozogni a hajtszben, majd a hajhagyma fokozatosan a felsznre kerl, ahol elsorvad. A hajtsz kismrtkben sszezsugorodik. Ez az idszak kb. 2-3 ht alatt vget r, a hajszlak 2-3%-a van ltalban ebben a szakaszban. A haj megkezdi az talakuls folyamatt.
3, Nyugalmi vagy Telogn fzis
Az utols szakasz tlagosan 3 hnapig tart. A papilla sznetelteti mkdst. A hajszl ekkor mg a tszben van, de mr nem n, ksbb az j hajszl nvekedse kvetkeztben kihullik. A hajhagyma elszarusodik, letfunkcija megsznik. A hajszlaknak kb. 15 %-a vrakozik ebben az llapotban, arra, hogy egy j kr induljon. gy hajmennyisgtl fggen napi 50-80 hajszl kihullsa mg termszetesnek mondhat. Ekkor a hajszemlcs jra aktivizldik, a gyors sejtosztds ltal el kezd nni egy j hajszl, mely vgleg tvozsra knyszerti a rgit. A nyugalmi fzis vgn teht a haj kihullik, s teret ad egy jabb nvekedsi fzisnak. Tavasszal s sszel a fokozottabb hajhulls termszetes jelensg, ekkor tmenetileg nvekszik az elvesztett hajmennyisg, ezt figyelembe kell venni a hajhulls oknak definilsakor.
A fenti ciklus genetikai s hormonlis szablyozs alatt ll, nem mindenkinl egyforma. Az letnk sorn is vltozik a ciklus, ezrt idnknt ersebben, mskor pedig kevsb hullik a hajunk. Egy szrtszbl letnk folyamn kb. 25 j hajszl n ki, s naponta legfeljebb fl mm-rel lesz hosszabb.
Mivel a nvekedsi fzisban lev hajszl vente mintegy 15 cm-t n, a frfiak vgs nlkl 40–50, a nk 70–80 cm-es hajat is nveszthetnek. Ennl hosszabb viszont nem valszn, hiszen egy ekkora hajszl rvidesen kihullik, s a kvetkez megint ellrl kezdi a centimtereket. A fejbrn lv hajszlak szma a hajszntl is fgg. A szkk kb. 140 000 vkonyabb, a vrsek csak 85 000, de viszonylag vastag hajszlat, mg a sttebbek mintegy 60 000 vastag hajszlat szmolhatnak meg a fejkn. |
|